Biežāk uzdotie jautājumi

Cik bīstami ir lidot ar motodeltaplānu?
Briesmu iespējas ir ne tikai lidošanā, bet arī peldēšanā vai braukšanā ar automašīnu/motociklu. Ir noteikti lidojumu drošības noteikumi un lidaparāta ekspluatācijas nosacījumi. Ja šie noteikumi netiek pārkāpti un lidojumu neveic kritiskos apstākļos, tad riska pakāpe ir ļoti zema.
Kā pārvadāt motodeltaplānu?
Viss ir atkarīgs no tā izmēriem. Dažus motodeltaplānus var ielikt automašīnas bagāžniekā, bet visbiežāk vajadzīga piekabe. Spārnu var salikt kopā vienā pakā, kas ir 2–4 metrus gara.
Kāds ir motodeltaplāna ieskriešanās un nosēšanās joslas garums?
Jo vairāk, jo labāk, bet 100–150 m vajadzētu pietikt. Galvenais, lai pēc pacelšanās, kad tiek uzņemts augstums, un pirms nosēšanās plānotajā ceļā nebūtu šķēršļu.
Cik ilgs ir lidojums ar motodeltaplānu?
Motodeltaplāna lidojuma ilgums daudzējādā ziņā ir atkarīgs no degvielas bākas ietilpības un pārvadājamās kravas veida. Vidēji tiek rēķināti 10 litri degvielas uz stundu lidojuma, bet tas atkarīgs no dzinēja veida. Benzīna bākas ietilpība ir 20–50 litri. Jūs varat lidot divatā vai atsevišķi ar papildu degvielas bāku. Jūsu lidojuma ilgumu noteiks gan pašas ierīces konstruktīvās īpašības, gan pārvadājamā krava, gan arī ātrums, t.i., dzinēja darba režīms (degvielas patēriņš).
Cik tālu var aizlidot ar motodeltaplānu?
Saistībā ar to, ka horizontāls lidojums ir atkarīgs no dzinēja vilcējspēka, tad attālumu nosaka pēc esošās degvielas. Lidojuma tālumu ietekmē arī pretvējš vai ceļavējš. Ja jums bākā ir 30 litri, tad vidēji lidojuma ilgums būs 3 stundas. Ja vidējais ātrums būs 70 km/h, tad attālums būs 210 km. Aprēķinā netiek ņemts vērā vēja virziens.
Cik augstu lido motodeltaplāns?
Parasti apļa lidojuma augstums ir 100 m, zonas lidojuma augstums (lai izpildītu plašākus pagriezienus un uzņemtu augstumu) sasniedz 200–300 m. Ja jums ir vēlēšanās uzstādīt augstuma rekordus, tad jums nepieciešams motodeltaplāns ar labu/jaudīgu dzinēju. Ir dzirdētas ziņas, ka kāds ar pasažieri uzlidojis 4500 metru augstumā, izmantojot dzinēju ROTAX-582, kura jauda ir 64 zirgspēki, bet tur ir auksti un nav interesanti.
Cik ātri lido motodeltaplāns?
Tas atkarīgs no lidojuma tehniskā raksturojuma. Parasti minimālais ātrums ir 45–55 km/h, bet maksimālais ir 90–110 km/h. Balansējošais ātrums, kad lidojums tiek veikts ar pamestu trapeci, vidēji ir 55–70 km/h.
Kādu degvielu izmanto motodeltaplāna dzinējam?
Divtaktu dzinējiem vajadzīgs benzīns (76, 92, 95) un eļļa (speciālā, kas paredzēta divtaktu dzinējiem), bet ziemā vēl arī spirts. Četrtaktu dzinējiem vajadzīgs benzīns (92, 95). Skatieties dzinēja raksturojumu.
Vai ar motodeltaplānu var veikt augstākās pilotāžas figūras?
Šādu jautājumu var uzdot tikai iesācēji vai interesenti. Lai izpildītu augstākās pilotāžas figūras, labi jāzina aerodinamika un lidaparāta tehniskie raksturojumi, kā arī ir jābūt lidojumu pieredzei. Parastie motodeltaplāni var izpildīt kaujas pagriezienu, sagriezto pagriezienu, kā arī lejupejošās un augšupejošās spirāles, astotniekus un pikējošos kalniņus. Lai izpildītu jebkuru elementu, ir jābūt augstuma rezervei!
Kā iemācīties lidot ar motodeltaplānu?
Parasti apmācību periods ietilpst divos mēnešos – viss atkarīgs no intensitātes un daļēji arī no laika apstākļiem. Apmācības programmā ietilpst teorija, virszemes sagatavošana un lidojumi. Apmācības programma paredz 15 lidojumu stundas. Mācīties labāk ir klubos, kur ir izstrādāti lidojumu drošības principi, bet viss ir atkarīgs no spējām.
Cik maksā motodeltaplāns?
Viss atkarīgs no raksturojuma, lietošanas termiņa un izmantošanas laika. Par cik var nopirkt vai pārdod motodeltaplānu nevar atbildēt, tāpat kā nevar pateikt par cik var nopirkt vai pārdot mašīnu.

Atpakaļ